BG MVC Model View Controller eğitim serisi yayında...

Ana sayfa > Programlama > Android Programlama > İçerik sağlayıcılar

İçerik sağlayıcılar

İçerik sağlayıcıları düzenli bir şekilde yapılandırılmış verilere erişimi kontrol eder. Sağladığı veri güvenliği sistemi ile verilerin kullanılmasını bir sistem dahilinde denetler. İçerik sağlayıcıları bir uygulama içindeki kodların diğer bir uygulama içindeki verileri kullanabilmesi için sağlanan standart bir arayüzdür.

İçerik sağlayıcı içinde yer alan verilere erişm sağlamk için, içerik sağlayıcı ile bir istemci olarak iletişime geçmek amacıyla uygulamanızda ContentResolver nesnesini kullanmanız gerekir. ContentResolver nesnesi ContentProvider sınıfından bir sağlayıcı nesne ile iletişime geçer. Bu nesne istemcilerden talepleri alır, gerekli işlemleri yapar ve sonuçları geri döndürür.

Eğer diğer uygulamalar ile verileri paylaşmak istemiyorsanız, kendinize ait bir sağlayıcı nesne oluşturmanıza gerek yoktur. Ancak, uygulamanızda değiştirilebilir arama seçenekleri sağlamak veya kendi uygulamanızdan veri ve dosya kopyalayarak diğer uygulamalara yapıştırmak isterseniz, sağlayıcı bir nesne oluşturmanız gerekir.