Uygulama Bileşenleri

► Detaylı anlatım

Bu bölümde Android uygulamalarını oluşturmak için kullandığımız bileşenleri incelemeye çalışacağız.

Uygulama bileşenleri, bir Android uygulamasının en önemli yapı taşlarıdır. Her bir bileşen sistemin uygulamanıza giriş yapabileceği farklı bir nokta oluşturur.

Android işletim sisteminde 4 farklı uygulama bileşeni kullanılmaktadır:

Aktiviteler (Activities)

Aktivite bir kullanıcı arayüzüne sahip tek bir ekranı ifade eder. Bir program içinde bir tanesi ana aktivite olmak üzere birden fazla aktivite tanımlanabilir. Aktivite aslında kullanıcının işlemler gerçekleştirmek için kullandığı bir penceredir. Bu pencere üzerinde etiket, metin giriş alanları ve buton gibi program elemanları yer alır. Her aktivitede yer alan elemanları göstermek için ayrı bir .xml dosyası oluşturulur. Aktiviteler Activity sınıfından türetilir.

Servisler (Services)

Servisler uzun süren işlemleri veya uzaktan çalışmaları gerçekleştirmek için arka planda çalışan bileşenlerdir. Servislerin bir kullanıcı arayüzü yoktur. Örneğin, kullanıcı farklı bir uygulama ile çalışırken, servis arka planda müzik çalar. Aktivite gibi farklı bir bileşen servisi başlatabilir, çalıştırabilir veya iletişime geçmek için servise bağlanır. Bir servis Service sınıfından türetilir.

İçerik sağlayıcıları (Content Providers)

İçerik sağlayıcısı, uygulamaya ait paylaşılan verileri yönetir. Verileri, uygulamanızın erişim sağlayabileceği web veya disk üzerindeki bir dosya sistemine veya bir SQLite veritabanına kaydedebilirsiniz. İçerik sağlayıcısı ile, diğer uygulamalar, yetki sahibi olduğu takdirde, verileri sorgulayabilir veya değiştirebilir. Android sistemi kullanıcının irtibat bilgisini yöneten bir içerik sağlayıcısı vardır. İçerik sağlayıcısı, uygulamanıza özel bilgileri okumak ve yazmak için kullanılır. Bir içerik sağlayıcısı ContentProvider sınıfından türetilir.

Mesaj alıcıları (Broadcast Receivers)

Mesaj alıcı, sistem mesajlarına işlem yapan bir bileşendir. Ekranın kapatıldığı, bataryanın düşük olduğu veya resim kaydedilmesi gibi bir çok mesaj sistem kaynaklıdır. Uygulamalar, diğer uygulamalara cihaza bazı verilerin indirildiğini ve kullanıma hazır olduğunu bildirmek için mesaj gönderebilir. Mesaj alıcıları bir kullanıcı arayüzü kullanmaz, ancak bir mesaj iletildiğini kullanıcıya bildirmek üzere bir durum çubuğu bildirimi oluşturur. Mesaj alıcıları BroadcastReceiver sınıfından türetilir ve Intent nesnesi olarak dağıtılır.