BG MVC Model View Controller eğitim serisi yayında...

Ana sayfa > Programlama > C MySql Programlama > Giriş

Giriş

MySQL, Unix, OS/2 ve Windows işletim sistemlerinde kullanılan açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak dağıtılan bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). Multi-thread ve çok kullanıcılı olarak çalışabilir. Ticari lisans kullanmak isteyenler için ayrıca ücretli olan sürümleri de mevcuttur. ODBC sürücüleri de bulunduğu için birçok geliştirme platformunda rahatlıkla kullanılabilir.

MySQL bir sunucu üzerinde çalışırken, birden fazla kullanıcı verilere erişebilir ve üzerinde işlem yapabilir. Ayrıca, verilerin güvenli bir şekilde işlem görmesi sağlanır.

Bu bölümde, MySQL veritabanı sisteminin C progamlama dili ile birlikte kullanılmasını incelemeye çalışacağız. Programlarımızı Windows API kodlarıyla oluşturacağız. Bu amaçla, aşağıdaki programları kullanacağız:

Code:Blocks IDE : Yazdığımız C programlarını derlemek için kullanılır.

Sunucu Kurulumu : MySQL'in çalışacağı bir sunucu oluşturmak için kullanılır. Bu işlemi 3 farklı şekilde yapabilirsiniz:

1. Eğer sadece MySQL Server kurmak isterseniz, MySQL Community Server .zip uzantılı paketinin sisteminize uygun olarak 32 ya da 64 bit sürümünü indirip kurabilirsiniz.

2. İçinde MySQL Sunucu dışında ürünler de bulunan MySQL Installer (Windows) paketini indirip kurabilirsiniz.

3. WampServer programının bilgisayarınızın özelliklerine göre 32 ya da 64 bit sürümünü indirip kurarak, otomatik olarak MySQL sunucu kurmuş olursunuz.

MySQL Connector/C : MySQL sunucuya bağlanmak için C programlarında kullanacağımız komutlardan oluşan bir kütüphanedir. libmysql ve MySQL Native C API bu kütüphanenin diğer adlarıdır.

MySQL Connector/C

MySQL Connector/C client/server iletişimi için kullanılan bir C kütüphanesidir. MYSQL Server ile dağıtımı yapılan MySQL Client Library yerine kullanılmaktadır. Özellikle, MYSQL Server paketini derlemeye veya kurmaya ihtiyaç duyulmadığı durumlar için tercih edilebilir.

Desteklenen sistemler: Windows, Windows x64, Linux, Solaris, FreeBSD, Mac OS X, HP-UX, IBM AIX, IBM i5/OS

Libmysql ve MySQL Native C API olarak da bilinen MySQL Connector/C, C programları içinden MySQL Server'a bağlanmak için kullanılan C-temelli API ve bir kütüphanedir.

libmysql, MySQL Connector/C tarafından sunulan kütüphanenin adıdır.

MySQL Connector/C = libmysql = Native C API

libmysqld, MySQL Connector/C ile aynı API komutlarını kullanan gömülü(embedded) bir veritabanı sunucusudur. MySQL Connector/C içinde mevcut olmayıp, MySQL Server dağıtımı içinde yer alır. MySQL Server'ın gömülü(embedded) sürümüdür.

libmysqld gömülü sunucu kullanımında, program dışında bilgisayarda ayrıca bağımsız olarak çalışan bir sunucuya ihtiyaç duyulmaz. libmysqld kütüphane dosyaları MySQL Community Server'ın zip uzantılı dosyası içinde yer alır.

MySQL Connector/C paketini 2 farklı şekilde elde edebilirsiniz:

1. MySQL Connector/C kütüphanesinin sisteminize uygun olan 32 veya 64 bit sürümlerinden birisini indirebilirsiniz.

2. MySQL Installer indirerek kurulumunu yapabilir ve bu paketin içinde yer alan MySQL Connector/C kütüphanesini kullanabilirsiniz.

MySQL Installer

MySQL Installer, Windows işletim sistemleri için MySQL kurulumunu kolaylaştıran bir kurulum paketidir. Kurulum esnasında paket içinde yer alan ve aşağıda gösterilen ürünlerden istediğinizi kurabilirsiniz:

MySQL Server

MySQL Workbench

MySQL Connectors

  • Connectors/Net
  • Connectors/ODBC
  • Connectors/Java
  • Connectors/C
  • Connectors/C++

MySQL Samples and Examples

MySQL Documentation

Kurulum paketi içinde yer alan tüm ürünlerin 32 ve 64 bit'lik sürümleri mevcuttur. Sisteminize uygun olan sürüm otomatik olarak yüklenir.