Ana sayfa > Programlama > C++ Programlama > IDE Kurulumu

IDE Kurulumu

Çalışma Sisteminin Hazırlanması

C++ programlama dili ile program yazmak ve çalıştırmak için bir önceki bölümde bahsi geçen entegre geliştirme ortamlarından birine ihtiyacımız olacaktır. Aşağıdaki adreste gösterilen IDE'lerden birini bilgisayarınıza kurabilirsiniz:

C ve C++ Entegre Geliştirme Ortamları

Burada yer alan bütün örnekleri açık kaynak kodlu CodeBlocks IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) ile derleyip çalıştıracağız. Bu programı aşağıdaki adresten indirip kurabilirsiniz:

CodeBlocks C++ IDE

Aşağıdaki bölümde gösterildiği şekilde bir Code Blocks IDE yükledikten sonra:

CodeBlocks IDE Kurulumu

1. Code Blocks programını çalıştırdıktan sonra üst menüden File - New - Project seçeneğine tıklayın:

2. Karşınıza gelen pencereden "Console Application" seçeneğini seçin ve "Go" butonuna basın:

3. Karşınıza gelen pencerede "Next" butonuna basın:

4. Karşınıza gelen pencereden "C++" seçeneğini seçin ve "Next" butonuna basın:

5. Karşınıza gelen pencerede sırasıyla proje başlığınızı, projenizin içinde oluşturulacağı klasörü, proje dosyasını ve proje dosyasının tam yol olarak tanımlamasını girin. Siz proje başlığını girdiğinizde proje dosya adı, klasör adı girdiğinizde de tam yol tanımlaması otomatik olarak oluşturulur. Sonra "Next" butonuna basın:

6. Karşınıza gelen pencerede, GNU GCC Derleyici kullanacaksınız, direk olarak "Finish" butonuna basın. Eğer derleyici değiştirmek isterseniz "Compiler" seçeneğinden istediğiniz derleyiciyi seçtikten sonra "Finish" butonuna basın. Tecrübesiz kullanıcıların bu seçeneği değiştirmemeleri önerilir:

7. Artık verdiğiniz isimle bir proje ve proje içinde main.cpp adlı bir dosya oluşturulmuştur:

8. Eğer menüden Build - Build and run seçeneğini seçer veya direk olarak F9 tuşuna basarsanız projeniz derlenir ve çalıştırılır. Ekrana "Hello world!" ifadesini yazar:

Böylece, C++ Programlama Dili'nde yazacağımız programları derleyip çalıştırmak için sistemimiz hazır hale geldi. Artık, çalışmalarımıza başlayabiliriz.