BG MVC Model View Controller eğitim serisi yayında...

Ana sayfa > Programlama > C Gömülü Programlama > Yazılım ve dökümanlar

Yazılım ve dökümanlar

Gömülü program geliştirmeye başlamadan önce, elimizdeki mikrodenetleyici kartla ilgili dökümanları ve yazılımları gözden geçirelim.

ARM firması tarafından hazırlanmış dökümanlar

Burada gösterilen dökümanlar STM32F401RE mikrodenetleyici kartında kullanılan Arm Cortex-M4 işlemcisinin tasarlayıcısı olan ARM firması tarafından hazırlanmış olup, kartın donanım özelliklerini daha derin bir şekilde öğrenmek amacıyla kullanılabilir.

1. Arm Cortex-M serisi işlemciler karşılaştırma tablosu

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığımızda karşımıza gelen pencerede, Download comparison table butonuna tıkladığımızda, Arm Cortex-M serisi işlemciler karşılaştırma tablosunu indirebiliriz.

Cortex-M işlemci ailesi, maliyet ve enerji açısından verimli mikrodenetleyiciler için tasarlanmıştır. Bu işlemciler, IoT, endüstriyel ve günlük tüketici cihazları dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda kullanılır.

2. Arm Cortex-M4 İşlemcisi Teknik Referans Kılavuzu

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığımızda karşımıza gelen pencerede, Cortex-M4 Technical Reference Manual seçeneğine tıkladığımızda, Arm Cortex-M4 işlemcisi teknik referans kılavuzunu indirebiliriz.

ARM Cortex-M4 Teknik Referans Kılavuzu, Cortex-M4 işlemci, programcı modeli, komut (instruction) seti, yazmaçlar (registers), bellek haritası, ondalıklı sayı, multimedya, izleme (trace) ve hata ayıklama desteği hakkında bilgiler içerir.

3. Cortex-M4 Processor Datasheet

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığımızda karşımıza gelen pencerede, Cortex-M4 Processor Datasheet seçeneğine tıkladığımızda, Arm Cortex-M4 işlemcisi Datasheet dökümanını indirebiliriz.

ARM Cortex-M4 Datasheet dökümanı, Cortex-M4 işlemcisindeki özellikler, blok diyagram, bileşenler, konfigürasyon seçenekler ve talimat seti hakkında kısa bilgiler içerir.

STM firması tarafından hazırlanmış dökümanlar

Burada gösterilen dökümanlar STM32F401RE mikrodenetleyici kartını üreten STM firması tarafından hazırlanmış olup, kart hakkında daha detaylı bilgi elde etmek amacıyla kullanılabilir.

1. Arm Cortex-M4 işlemci hakkında genel bilgi

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığımızda karşımıza gelen pencerede, Arm Cortex-M4 işlemci hakkında genel bilgiler verilmektedir.

2. STM32F401 Referans Kılavuzu

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığımızda karşımıza gelen STM32F401 Referans Kılavuzu nu bilgisayarımıza indirebiliriz.

Bu kılavuzu, uygulama geliştiricilerine yardımcı olmayı hedefler. STM32F401xB/C ve STM32F401xD/E mikrodenetleyicilerinin bellek ve çevre birimlerinin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sağlar.

3. Data sheets (DS)

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığımızda, STM32F401 Datasheet seçeneğine tıkladığımızda, STM32F401 mikrodenetleyici Datasheet dökümanını indirebiliriz.

Bu döküman, STM32F401xD/xE mikrodenetleyici serisi hakkında bilgi verir.

4. STM32F401 hata sayfaları (Errata sheets)

Bu döküman, STM32F401 mikrodenetleyicilerinin üretiminden sonra karşılaşılan hatalar hakkında bilgi içerir.

STM firması tarafından hazırlanmış yazılımlar

1. STM32CubeIDE

STM32CubeIDE, hepsi bir arada çoklu işletim sistemi geliştirme aracıdır. STM32CubeIDE, STM32 mikrodenetleyicileri ve mikroişlemciler için çevresel yapılandırma, kod oluşturma, kod derleme ve hata ayıklama özelliklerine sahip gelişmiş bir C/C++ geliştirme platformudur. Geliştirme için Eclipse/CDT çerçevesine ve GCC araç zincirine ve hata ayıklama için GDB'ye dayanmaktadır.

STM32CubeIDE programını indirip, bilgisayarımıza kurduktan sonra, geliştirdiğimiz yazılımları derleyebilir ve kartlarımıza yükleyebiliriz.

2. STM32CubeProgrammer

STM32CubeProgrammer programı, STM32 ürünlerini programlamak için hepsi bir arada çoklu işletim sistemi yazılım aracıdır. Hem hata ayıklama arabirimi (JTAG ve SWD) hem de önyükleyici arabirimi (UART, USB DFU, I2C, SPI ve CAN) aracılığıyla aygıt belleğini okumak, yazmak ve doğrulamak için kullanımı kolay ve verimli bir ortam sağlar.

STM32CubeProgrammer, STM32 dahili hafızalarının (Flash, RAM ve OTP gibi) yanı sıra harici hafızaları programlamak için çok çeşitli özellikler sunar. Gömülü sistem cihazlarının flash belleğinin içeriğini siler, programlar, görüntüler ve doğrular.

STM32CubeProgrammer ayrıca seçenek programlama ve yükleme, programlama içerik doğrulaması ve komut dosyası oluşturma yoluyla programlama otomasyonu sağlar.

STM32CubeProgrammer, GUI (grafik kullanıcı arayüzü) ve CLI (komut satırı arayüzü) sürümleri ile kullanıma sunulur.

3. STM32CubeF4

STM32F4 serisi için STM32Cube MCU Paketi, HAL, Düşük Katmanlı API'ler ve CMSIS, USB, TCP/IP, dosya sistemi, RTOS, grafik - ve ST kartlarda çalışan örnekler içerir.

Her bir kart serisi için verilen STM32Cube paketi, sürücüler (HAL, düşük katman, vb.), ara yazılım ve gerçek hayatta kullanılan çok sayıda çeşitli örnek kod içeren bir STM32 MCU yazılım paketidir.