BG MVC Model View Controller eğitim serisi yayında...

Ana sayfa > Programlama > C Gömülü Programlama > Geliştirme ortamı

Geliştirme ortamı

Gömülü programlama geliştirmek için online derleyici veya bilgisayarımıza kuracağımız bir entegre geliştirme ortamı kullanabiliriz. Bir bilgisayarda Mbed OS online geliştirme ortamı ile STM32CubeIDE entegre geliştirme ortamının kurulumunu anlatmaya çalışacağız. Siz, bu yöntemlerden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Mbed OS geliştirme ortamları

Mbed OS, Nesnelerin İnterneti (IoT) düşük güçlü, kısıtlı ve bağlantılı Cortex-M kartları için açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Mbed OS, üzerinde çalıştığı mikrodenetleyiciler için bir soyutlama katmanı sağladığından, geliştiriciler, Mbed özellikli herhangi bir kartta çalışan C/C++ uygulamaları yazabilir.

Mbed OS, güvenlik, depolama, bağlantı, RTOS, cihaz yönetimi ve sensörler ve I/O cihazları için sürücüler dahil olmak üzere, Arm Cortex-M mikro denetleyiciye dayalı bağlı bir ürün geliştirme işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan tüm özellikleri içerir.

Mbed OS'un online ve entegre geliştirme ortamı olmak üzere iki adet geliştirme ortamı vardır.

Mbed OS'un sitesinde yer alan Mbed Online Compiler programını kullanarak, geliştirdiğimiz yazılımları online olarak derleyebilir, elde ettiğimiz dosyaları bilgisayarımıza indirebilir ve kartlarımıza yükleyebiliriz. Gömülü yazılım geliştirme platformu olan Mbed OS üzerinde, programcılar online olarak mikrodenetleyiciye ait kütüphaneleri kullanarak C programlama diliyle yazılım geliştirebilirler. Program derlenir ve indirilerek geliştirme kartına yüklenir.

Aynı siteden, Mbed Studio programını indirip, bilgisayarımıza kurduktan sonra aynı işlemleri yapabiliriz.

STM32CubeIDE entegre geliştirme ortamı

ST Firması'nın sitesinde yer alan STM32CubeIDE programını indirip, bilgisayarımıza kurduktan sonra, geliştirdiğimiz yazılımları derleyebilir ve kartlarımıza yükleyebiliriz.