BG MVC Model View Controller eğitim serisi yayında...

Ana page > Programlama > Windows API Programlama > Diyalog Kutuları

Diyalog Kutuları

Diyalog kutusu, bir programın kullanıcı tarafından girilen değerleri almak üzere oluşturduğu bir penceredir. Kullanıcı, programda yer alan menü seçeneklerinden birine tıkladığında, bir diyalog kutusu karşısına gelebilir. Diyalog kutusu üzerinde metin girişi ve seçenek belirleme gibi işlemleri gerçekleştirmeyi sağlayan kontroller yer alabilir.

İki temel diyalog kutusu türü vardır:

Modal : Programın çalışmaya devam etmesi ve kullanıcının ana program penceresi ile işlem yapabilmesi için, kullanıcının modal diyalog kutusu ile ilgili işlemleri gerçekleştirip kutuyu kapatması veya iptal etmesi gerekir. Uygulamalar modal diyalog kutularını bir menü seçeneği tıklandığında ek bilgi elde etmek üzere kullanırlar.

Modeless : Modeless diyalog kutusu, kullanıcının veri girişi yapmasını ve kapatılmadan, ana program penceresi ile ilgili işlemlerin yapılmasına olanak sağlar.

Modal diyalog kutuları DialogBox() fonksiyonu ve modeless diyalog kutuları CreateDialog() fonksiyonu ile oluşturulur.

Ayrıca, Windows işletim sisteminde dosya açma, kaydetme ve yazdırma işlemleri için önceden tanımlanmış olan genel diyalog kutuları vardır.

Mesaj kutusu ise, uygulamaların mesajları ekranda göstermek ve basit veri girişi almak için kullandıkları özel bir diyalog kutusudur. Mesaj kutusu genellikle bir metin mesajı ile buton kontrolleri içerir. Mesaj kutuları MessageBox() veya MessageBoxEx() fonksiyonları ile oluşturulur.