Phalcon kurulumu

Bu bölümde Phalcon Framework kurulumunu Windows 10 işletim sistemi üzerinde, içinde PHP'nin 5.6.25 ve 7.0.10 sürümlerini içeren WampServer 3.0.6 ile yapmaya çalışacağız.

1. Öncelikle, eğer bilgisayarımızda kurulu değilse, WAmp Kurulum adresinde gösterildiği şekilde sistemimize uygun olan sürümü (32 veya 64 bit) bilgisayarımıza kuralım.

2. Phalcon Framework kurulumu tamamen dll dosyalarına bağlı olarak yapılır. https://github.com/phalcon/cphalcon/releases/tag/v3.2.4 adresinde bulunan sistemimize uygun olan .zip uzantılı Phalcon Framework Windows DLL paketini bilgisayarımıza indirip açalım. Biz sistemimize uygun olan phalcon_x64_vc14_php7.0.0_3.2.4.zip dosyasını tercih ediyoruz.

3. Bu paketin içinde bulunan php_phalcon.dll dosyasını WAmp sunucunun C: sürücüsü ana dizininde kurulu olduğunu kabul ederek, C:\wamp\bin\php\php7.0.10\ext dizini altına kopyalayalım.

4. WAmp sunucunun kurulu olduğu dizinin altında bulunan ve aşağıda yerleri gösterilen 2 farklı php.ini dosyasının son satırlarına aşağıdaki ifadeyi ekleyip kaydedelim.

C:\wamp\bin\php\php7.0.10\php.ini
C:\wamp\bin\apache\apache2.4.23\bin\php.ini
extension=php_phalcon.dll

5. WAmp sunucuyu tekrar başlatalım.

6. İnternet tarayıcımızda http://localhost adresini girdiğimizde WAmp sunucunun giriş sayfasında Phalcon Framework uzantısının yüklendiğini ve kullanıma hazır olduğunu görebiliriz.

7. phpinfo() komutunu kullandığımızda, aşağıdaki görüntüyü elde ederek, Phalcon Framework'ün sistemde kullanıma hazır olduğunu görebiliriz.