CodeBlocks IDE 17.12 (32 bit) üzerinde libcurl kurulumu

cURL bilgisayar yazılımı içindeki libcurl kütüphanesini ve curl komut satırı aracını kullanarak, çeşitli ağ protokolleri yoluyla veri aktarımı yapabiliriz.

Ücretsiz, taşınabilir ve istemci tarafında URL transferi için kullanılan bir kütüphane olan libcurl ile, bir çok işletim sisteminde veri transfer işlemleri gerçekleştirebiliriz.

C, C++, Java, PHP ve Python dahil olmak üzere 50'den fazla dil ile birlikte kullanılabilir.

Windows işletim sisteminde, CodeBlocks IDE 17.12 (32 bit) üzerinde libcurl kurulumu gerçekleştirmek için:

1. Bu bağlantıda yer alan ve aşağıda gösterilen curl-7.75.0-win32-mingw.zip ve openssl-1.1.1i-win32-mingw.zip dosyalarını bilgisayarımıza indirelim:

2. Bu dosyaları bilgisayarımızda açtıktan sonra, curl-7.75.0-win32-mingw dizini altındaki bin dizini içinde yer alan libcurl.dll dosyasını projemizin .exe dosyasının bulunduğu dizine kopyalayalım:

3. openssl-1.1.1i-win32-mingw dizini içinde yer alan libcrypto-1_1.dll ve libssl-1_1.dll dosyalarını projemizin .exe dosyasının bulunduğu dizine kopyalayalım:

4. Projemizin adının deneme olduğunu kabul ederek, CodeBlocks IDE menüsünden Project - Build options seçeneğine tıklayalım:

5. Karşımıza gelen "Project buid options" penceresinde Linker settings sekmesini seçtikten sonra, curl-7.75.0-win32-mingw dizini altındaki lib dizini içinde yer alan libcurl.a dosyasını "Link libraries" bölümüne ve -lcurl ifadesini "Other linker options" bölümüne ekleyelim:

6. Search directories sekmesini seçtikten sonra, "Compiler" sekmesine curl-7.75.0-win32-mingw dizini altındaki include dizinini ekleyelim:

7. Yine Search directories sekmesinde, "Linker" sekmesini seçip, curl-7.75.0-win32-mingw dizini altındaki lib dizinini ekleyelim:

Böylece, libcurl kütüphanesi CodeBlocks IDE içinde kullanıma hazır hale geldi. libcurl kütüphanesinin kullanımı ile ilgili bir örneğe buradan ulaşabilirsiniz.