PHP Programlama

PHP Uygulamalar

Php ve MySQL

PHP'ye Giriş

PHP, HTML içine yerleştirilebilen, dinamik web siteleri oluşturmaya yarayan açık kaynaklı bir web programlama dilidir.

PHP kısaltması PHP: Hypertext Preprocessor kelimelerini ifade etmektedir.

PHP dosyası

Bilgisayarınızda bulunan php komutları içeren .php uzantılı bir dosyayı çalıştırdığınızda, dosya bir metin dosyası olarak açılır. Bu dosyanın bir web dosyası olarak işlem görmesi için bilgisayarınızda bir lokal sunucu kurulmuş olması gerekir. > Lokal Sunucu Kurulumu

PHP sunucu tarafında çalışan bir programlama dilidir.

Sunucu tarafında çalışması, PHP dosyasının ancak sunucuda komutların işlem görmesinden sonra bir web sayfası olarak görüntülenebileceğini ifade eder. Bu durumda, PHP ile oluşturulmuş bir web sayfasını açan ve kaynağını görüntelemek isteyen kullanıcılar sadece sunucu tarafından oluşturulmuş dinamik HTML içeriğini görebileceklerdir. Söz konusu HTML dosyasını oluşturmak için kullandığınız PHP koda erişemeyeceklerdir.

Yukarıda şekilde ifade edildiği gibi; bilgisayarınızdaki tarayıcıya bir HTML dosya gönderildiğinde direkt olarak açılır. PHP dosyalar ise işlem görmek üzere üzere sunucuya gönderilir. Sunucu kendisine gelen PHP dosyasını komut çeviriciye gönderir. Komut çevirici PHP dosya içinde bulunan HTML kodlara herhangi bir işlem yapmadan, PHP kodlara ise gereken işlemleri yaparak sonuçları dinamik HTML dosyasına aktarır. Oluşturduğu dinamik HTML dosyasını tarayıcıya geri gönderir.

Lokal ve İnternet Sunucuları üzerinde çalışma